Tarptautinis renginys „Gyvųjų maršas“ Lenkijoje

• Paskelbta: 2024-05-12
  • Kategorija: Renginiai

„Gyvųjų maršas“ – kasmetinis renginys, kai dalyviai eina „Atminties keliu“ nuo Aušvico iki Birkenau koncentracijos stovyklos, taip pagerbdami ir paminėdami ten Šou metu žuvusių atminimą. Gegužės 5-7 dienomis mūsų gimnazijos istorijos mokytojos Vaida ir Agnė dalyvavo šiame Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti institucijos organizuotoje kvalifikacijos tobulinimo kelionėje į istorinės atminties renginį „Gyvųjų maršas“ ir buvo Lietuvos delegacijos renginyje dalis. Kelionė autobusu iš esmės pakartojo daugelio ten suvežtų iš Rytų Europos šalių kalinių maršrutą, o nuvykus į vietą, vizitas prasidėjo nuo dienos ekskursijomis abiejų stovyklų, Aušvico ir Birkenau, teritorijose, kur iš viso nužudytą daugiau kaip 1,2 milijono žydų ir kitų tautybių atstovų. Turėjome progą išgirsti ir pamatyti kalinių gyvenimo sąlygas, autentiškas erdves, pasigilinti į gyvenimo stovyklose niuansus. Antrąją dieną turėjome patį „Gyvųjų maršo renginį“, kuriame dalyvavo daugiau nei 10 tūkst. Įvairių tautybių žmonių iš įvairių pasaulio kampelių bei holokausto žiaurumus išgyvenę asmenys. Renginio kulminacija – septyni degami aukurai, skambant išgyvenusiųjų kalboms, maldoms ir prašymams stabdyti antisemitizmo apraiškas šių dienų pasaulyje, nes žmogaus teisės tai taip pat ir žydų tautos teisės.

Svarbiausias renginys Aušvice, skirtas prisiminti Varšuvos geto sukilimą ir pagerbti Holokausto aukas, subūrė virš 10 000 žmonių iš viso pasaulio, privertė prisiminti skaudžiausius istorijos įvykius, pajausti tą neapsakomą jausmą, kai tūkstantinėje minioje jauti bendrystę ir, lydint Aušvičo baisumus išgyvenusių intervių fragmentų, bandant įsivaizduoti protu nesuvokiamą žiaurumą, galvoti, ką žmogus padarė kitam žmogui ir ką būtų galima padaryti, kad tokie istorijos epizodai niekada nebepasikartotų.

istorijos mokytoja Vaida Bakšienė

Nuotraukos: