TARPTAUTINĖ SKAIČIAUS π (pi) DIENA

2019 03 13

Kovo keturioliktoji – arba 3.14 – dėl savaime suprantamų priežasčių yra vadinama skaičiaus pi diena. O kas gi tai per skaičius ir kuo jis mums svarbus?

Gal ir ne visai akivaizdžiai, bet su šiuo skaičiumi šį bei tą bendro turi visi – ar pieštumėte kokius nors objektus, kuriuose esama apskritimų, ar naudotumėtės kokia nors transporto priemone (beveik visos jos turi ratus), ar jau kur kas gerokai akivaizdžiau užsiimtumėte kokiais nors inžineriniais skaičiavimais, būtent skaičius pi (žymimas graikišku simboliu π) leidžia apskritimo ilgį susieti su jo skersmeniu. Tiksliau, tai yra apskritimo ilgio ir jo skersmens santykis.

Tikslią šio skaičiaus reikšmę bandė nustatyti ir senovės šumerai, ir Archimedas prisigalvojo visokių gudrių skaičiavimo būdų. O šiandien be šio skaičiaus neįsivaizduojama geometrija, inžinerija ir fizika. Kitaip tariant, pi – tai vienas iš šiuolaikiško, technologinio pasaulio pamatinių akmenų. Na gerai, akmenėlių. Be šio skaičiaus žmonės neturėtų nė menkiausios galimybės išsivaduoti iš Žemės apribojimų ir pakilti į kosmosą, tad visai natūralu, kad JAV kosmoso agentūra NASA kovo keturioliktąją sutinka labai džiaugsmingai – ir netgi specialiai šiai dienai parengia matematinių užduočių, kurias tenka spręsti tikriems NASA mokslininkams.

Pačiais naujausiais skaičiavimo metodais iki šiol yra pavykę surašyti trilijoną skaičiaus π skaitmenų po kablelio – ir tai dar tikrai ne pabaiga.

Kovo 14 dieną Juozo Miltinio gimnazijos koridorius papuošė pirmokų kūrybiniai darbai, kuriuose jie iliustravo skaičių π. Taip pat gimnazistai dalyvavo atminties lavinimo turnyre, bandydami įsidėmėti ir išvardinti kuo daugiau šio skaičiaus skaitmenų po kablelio.

Matematikos mokytojai